5 mýtů kolem hypoték
5. 12. 2016

5 mýtů kolem hypoték

Hypoteční úvěr je často jedinou formou zadlužení, kterou je většina lidí ochotna přijmout. V současné době se hypotéky pohybují na historickém minimu a jsou velmi levné. Vždyť úroková sazba již prolomila magickou hranici 2 % a dohodnout si úrok kolem 1,7 % není žádný problém. Tím se hypotéky staly dostupné téměř pro každého a hodně lidí toho využívá. Někteří však na tuto půjčku nahlížejí příliš růžovými brýlemi a myslí si, že dostanou několik milionů na počkání a bez práce. Jenže tak to není. Pojďme se společně podívat na 5 nejčastějších mýtů, které se kolem hypotečních úvěrů objevují.

Mýt č. 1: I s prázdnou peněženkou dostanu kolik chci

Žádat o hypotéku bez jakýchkoliv úspor? Do letošního října to ještě šlo, i když to vůbec nebylo snadné a už vůbec ne zodpovědné. Po úpravě zákona však banky již nesmí půjčovat 100% půjčky, ale jen zhruba 90-95 % celkové částky. Vytvořit se rezervu na nenadálé situace se tak vyplatí víc, než kdy jindy.

Mýt č. 2: Schválení hypotéky už je pouze formalita

Představa, že přijdete na přepážku banky, zažádáte si o hypotéku a za půl hodinky odcházíte s tučným balíkem peněz v kapse, je poměrně utopistická. Než vám banka půjčí nějaké peníze, předchází tomu spoustu papírování, dokládání nejrůznějších dokumentů, potvrzování příjmů ze strany zaměstnavatele, odhady nemovitosti, …

Mýt č. 3: Co nejdřív to splatím a ušetřím

Čím dříve je dluh splacen, tím méně zaplatíte na úrocích. Ovšem tím vyšší budete mít i měsíční splátku. Pokud máte dostatečný příjem, není to žádný problém, ale jiná situace nastává ve chvíli, kdy s takovou splátkou sotva vyjdete. Proto je lepší dobu splatnosti trochu natáhnout a spíše si šetřit bokem nějakou rezervu, kterou můžete využít hned po skončení doby fixace. Po té je totiž možné hýbat jak s výší splátek, tak s dobou splatnosti. A navíc nebudete žít několik desítek let ve strachu, že se vám rozbije pračka a vy nebudete mít na novou.

Mýt č. 4: Prodejní cena = odhadní cena

Mnoho lidí se domnívá, že jim banka půjčí tolik, kolik zaplatili prodejci nemovitosti. Ale tak to není. Banka se neřídí prodejní cenou, za kterou jste nemovitost pořídili, ale tzv. odhadní cenou, kterou určí odhadce banky. A ta se může často lišit až o několik stovek tisíc korun.

Mýt č. 5: Všecko si zařídím a oběhám sám

Je to také možná varianta, ale připravte si hodně dnů dovolené. Podpisem úvěrové smlouvy proces zdaleka nekončí, ale je potřeba zařídit spoustu dalších věcí, jako je například pojištění, zapsání nemovitosti do katastru nemovitostí, pečlivá kontrola všech smluv, úschova peněz, … Využijte pomoci profesionálů a soustřeďte se na to, co je pro vás prioritní a podstatné.

Petr Šrámek
Autor: Petr Šrámek

Realitní makléř a partner společnosti

VICTORIA CORPORATION realitní kancelář s.r.o. (www.rkvictoria.cz)

 

Na českém realitním trhu působím aktivně od roku 2004, realitní činnost vykonávám na plný úvazek.

Práce realitního makléře mě skutečně baví a snažím se ji odvádět na špičkové úrovni tak, abych prodávající i kupující provedl procesem obchodu bezpečně, rychle, s minimem starostí pro obě strany.

Vždy volím indviduální přístup ke klientovi, abych byl pro něj přínosem, s cílem prodat nemovitost za co nejvyšší možnou tržní cenu.

 

 

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení